Umowa deweloperska jest zawierana pomiędzy deweloperem a osobą fizyczną.
Zawiera ona zobowiązanie dewelopera do wybudowania konkretnego budynku
i przeniesienia prawa własności lokalu się w nim znajdującego albo domu.
Umowę tą regulują przepisy ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16.09.2011r.
Umowa deweloperska podpisywana u notariusza – przebieg
Procedura podpisania umowy z deweloperem przebiega na tej samej zasadzie, jak w przypadku pozostałych aktów notarialnych. Jeśli chodzi jednak o ten konkretny rodzaj dokumentu bardzo ważne jest, aby nabywca zdecydowany na jego podpisanie, był już w odpowiednim stopniu zaznajomiony z otrzymanym uprzednio od dewelopera prospektem informacyjnym, zawierającym w załączniku także wzór samej umowy deweloperskiej. Przed wizytą u notariusza powinien on wyjaśnić z deweloperem wszystkie swoje wątpliwości oraz przeprowadzić wszelkie ewentualne negocjacje.
Umowa z deweloperem w formie aktu notarialnego może zostać podpisana bezpośrednio w biurze kancelarii notarialnej lub w innym miejscu dogodnym dla obu stron umowy. Termin spotkania ustalany jest w pierwszej kolejności pomiędzy nabywcą a deweloperem, natomiast dopiero w następnym etapie uzgadniany jest ostatecznie z notariuszem.
Właściwe spotkanie rozpoczyna się od sprawdzenia tożsamości osób planujących zawrzeć ze sobą umowę deweloperską. Następnie notariusz zadaje pytanie, czy obie strony zapoznały się ze wzorem umowy, czy mają jakieś wątpliwości z nim związane oraz czy zgadzają się z jego treścią. Po uzyskaniu odpowiedzi twierdzącej, notariusz przechodzi do odczytania właściwej umowy w całej treści. W kolejnym kroku umowa deweloperska zostaje podpisana przez strony oraz przez samego notariusza. Od tego momentu uznaje się ją za oficjalnie zawartą. Szacunkowy czas spotkania zamyka się zwykle w godzinie.
Jaka jest rola notariusza przy podpisywaniu umowy z deweloperem?
Jego podstawowym zadaniem jest troska o zgodność dokumentu z wymogami formalnymi. Notariusz weryfikuje umowę pod kątem konkretnych przepisów, a także sprawdza korelację pomiędzy przedstawionym w niej stanem prawnym a stanem wynikającym z wpisów w księdze wieczystej. Ponadto ma również obowiązek przesłać wypis aktu notarialnego do właściwego względem danej nieruchomości sądu wraz z wnioskiem o dokonanie odpowiednich zmian w jej księdze wieczystej.
Jakie dokumenty potrzebne są w celu zawarcia umowy deweloperskiej?
Aby umowa mogła zostać zawarta, na spotkanie z notariuszem należy dostarczyć:
• dokument tożsamości,
• prospekt informacyjny oraz jego załączniki,
• odpis księgi wieczystej,
• tytuł własności.
Koszty
Koszty umowy deweloperskiej obliczane są od wartości nieruchomości. Obciążają dewelopera i nabywcę (kupującego) po połowie
Pobierane opłaty to:
- taksa notarialna + podatek VAT,
- opłata sądowa 150 zł
- opłata za przesłanie wniosku drogą teleinformatyczną do księgi wieczystej,
- koszt wypisów aktu notarialnego (sporządzane są 3 sztuk – dla dewelopera, dla kupującego, do Sądu Rejonowego, Wydział Ksiąg Wieczystych).