Umowa przedwstępna może być zawarta do każdej umowy tj. min. sprzedaży, darowizny, zamiany, działu spadku.
Umowa przedwstępna zawiera zobowiązanie jednej albo dwóch stron do określonego działania np. zobowiązanie do sprzedaży i kupna mieszkania, zobowiązanie do darowania domu.
Zawarte są w niej zapisy określające istotne postanowienia dotyczące przyszłej umowy tzw. „umowy przyrzeczonej” .
Co trzeba ustalić ?
- jaka jest cena/ wartość przedmiotu umowy
- kiedy ma być zawarta umowa przyrzeczona
- kiedy ma nastąpić wydanie w posiadanie przedmiotu umowy tzn. wydanie kluczy do lokalu
- czy ujawniać w księdze wieczystej wniosek o wpis roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości ( taki wniosek pełni funkcję ostrzegawczo-informacyjną)
Czym jest umowa przedwstępna w świetle prawa?
Według artykułu 389. kodeksu cywilnego jest to forma dokumentu, w którym jedna lub obie ze stron zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej. Chociaż ogólnie ten rodzaj kontraktu może być ustanowiony pomiędzy obiema stronami w dowolnej formie, to w przypadku zrealizowania założeń umowy przyrzeczonej dotyczącej sprzedaży nieruchomości, musi być ona podpisana jako akt notarialny w kancelarii notarialnej. Jeśli to założenie formalne nie zostanie spełnione, strona umowy nie może domagać się realizacji umowy przyrzeczonej, a jedynie pokrycia szkód wynikających z niespełnienia obietnic zawartych w umowie.
Podpisując umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego w naszej siedzibie we Wrocławiu, zapewniają Państwo zabezpieczenie swoim interesom, w razie nieprzewidzianych sytuacji, takich jak próba odstąpienia od kontraktu lub chęć zmiany wcześniej ustalonych założeń, ceny czy daty realizacji.
Gdy zawierana jest umowa przedwstępna notariusz pełni funkcję osoby zaufania publicznego, która dba o interesy stron podpisujących umowę. W naszej kancelarii będą mieć Państwo do czynienia z doświadczonymi profesjonalistami w swojej dziedzinie, którzy dopełnią wszelkich starań, by sporządzony akt notarialny chronił dobro Państwa interesów oraz spełniał wszystkie niezbędne wymagania formalne.
Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszych usług notarialnych. W razie jakichkolwiek pytań serdecznie zachęcamy do nawiązania bezpośredniego kontaktu.
KOSZTY
Koszty umowy przedwstępnej obliczane są od wartości nieruchomości.
Pobierane opłaty to:
- taksa notarialna + podatek VAT,
- koszt wypisów aktu notarialnego (sporządzane są 2 sztuki).
Jeżeli jest ujawniany jeszcze wniosek w księdze wieczystej o wpis roszczenia dodatkowo pobiera jest także:
- opłata sądowa 150 zł
- opłata 246 zł za przesłanie wniosku drogą teleinformatyczną do księgi wieczystej
- oplata za dodatkowy wypis do Sądu Rejonowego, Wydział Ksiąg Wieczystych