Dobrowolne poddanie się egzekucji na podstawie aktu notarialnego ma na celu skrócenie drogi prawnej jaką trzeba przejść aby odzyskać dług. Dzięki tej instytucji akt notarialny zaopatrzony w klauzulę wykonalności, którą nadaje sąd, staje się tytułem wykonawczym,
a tym samym zielonym światłem dla komornika. Dzięki temu pomija się więc czasem długi spory sądowe.
Dobrowolne poddanie się egzekucji stosowane jest w praktyce jako zabezpieczenie i gwarancja.
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji dotyczyć może obowiązku zapłaty określonej kwoty pieniężnej lub wydania rzeczy.
W praktyce najczęściej występuje przy zabezpieczeniu zapłaty przez firmy, fundusze inwestycyjne w związku z rozwojem działalności, zabezpieczeniem zapłaty alimentów,
Zabezpieczeniem przy wynajmie od gminy lokali dotyczącym zwrotu lokalu i zapłaty czynszu.
Poddanie się egzekucji w akcie notarialnym o charakterze jednoznacznym
W oświadczeniu o poddaniu się egzekucji niezbędne jest dokładne oznaczenie stron (wierzyciela i dłużnika), opisanie świadczenia, czyli zachowania się dłużnika, a także odpowiednie sformułowanie tytułu egzekucyjnego. Konieczne jest również wskazanie terminu spełnienia świadczenia, a może ono polegać na przykład na wydaniu rzeczy czy zapłacie kwoty pieniężnej, jak również określenie źródła powstania długu. Istnieje możliwość, aby oświadczenie o poddaniu się egzekucji zawarte było w odrębnym akcie notarialnym.
Dłużnik może wskazać, że egzekucja ma nastąpić na przykład z otrzymanego przez niego wynagrodzenia o pracę, albo co do określonej części swojego majątku.
Nie można poddać się egzekucji co do przyszłego długu. W przypadku wspólników spółki cywilnej oświadczenie o poddaniu się egzekucji musi być złożone przez każdego z nich osobno. Poddanie się egzekucji jest najczęściej stosowane w przypadku zobowiązań umownych, nie ma jednak przeszkód, aby dotyczyło zobowiązań z innych stosunków prawnych, np. dotyczyło odpowiedzialności odszkodowawczej.
KOSZTY
Koszty obliczane są od kwoty, co do której osoba poddaje się egzekucji.
Pobierane opłaty to:
- taksa notarialna + podatek VAT,
- koszt wypisów aktu notarialnego