Pełnomocnictwo to dokument na podstawie, którego inna osoba (pełnomocnik) może działać w naszym imieniu (mocodawcy) tj. zastępować, reprezentować przy dokonywaniu czynności prawnych. Działanie pełnomocnika w granicach umocowania pociąga ze sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.
W kancelarii notarialnej musi stawić się osobiście tylko mocodawca, czyli osoba udzielająca pełnomocnictwa a obecność pełnomocnika nie jest wymagana.
Do czynności związanych z obrotem nieruchomości zawsze pełnomocnictwo musi być sporządzone w formie aktu notarialnego.
Odwołanie pełnomocnictwa sporządzonego w formie aktu notarialnego nie wymaga wizyty
u notariusza.
Pełnomocnictwo notariusz proponuje przy istotnych kwestiach prawnych. Istnieją trzy podstawowe rodzaje – pełnomocnictwo ogólne, rodzajowe oraz do poszczególnych czynności prawnych. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest pierwsze z nich, uprawniające do dokonywania czynności zwykłego zarządu. Przepisy prawne nie wskazują jednak wprost, które czynności są czynnościami zwykłego zarządu. Z tego względu konieczne jest, aby dokonywana czynność została przeanalizowana pod kątem jej znaczenia dla funkcjonowania przedsiębiorstwa czy sytuacji prawnej mocodawcy. Pełnomocnictwo ogólne dla swojej ważności powinno być zawarte w formie pisemnej.
Jeśli upoważniona osoba miałaby na przykład zaciągnąć duże zobowiązanie w imieniu swojego mocodawcy, to dla bezpieczeństwa osoby, w imieniu której działa, koniecznie jest pełnomocnictwo rodzajowe lub pełnomocnictwo do danej, konkretnej czynności.
Pełnomocnictwo może być w każdym momencie odwołane przez mocodawcę w dowolnej formie, z tym że mocodawca z uzasadnionych prawnie przyczyn może się tego uprawnienia zrzec.
Co ważne, pełnomocnictwo wygasa z chwilą śmierci mocodawcy lub pełnomocnika, w momencie zaistnienia okoliczności wskazanych w treści pełnomocnictwa – na przykład w wyniku upływu czasu lub dokonania czynności prawnej objętej pełnomocnictwem, a także z chwilą zrzeczenia się pełnomocnictwa przez pełnomocnika.
Specjalnym rodzajem pełnomocnictwa jest prokura. Jest ona udzielana przez przedsiębiorcę i obejmuje upoważnienie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Jeśli pełnomocnictwo we Wrocławiu ma być udzielone danej osobie w formie aktu notarialnego lub w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi – zapraszamy do Kancelarii Notarialnej Beaty Janowskiej.
KOSZTY
Pobierane opłaty to:
- taksa notarialna :
- jeżeli pełnomocnictwo jest do dokonania jednej czynności (np. reprezentowanie przed Sądem) – 30 zł + VAT
- jeżeli do dokonywania więcej niż jednej czynności – (np. sprzedaż i czynności z tym związane) 100 zł + VAT
- koszt wypisów aktu notarialnego (sporządzane są 2 sztuki)